Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

03 | 04 | 2020

Bezpieczne ferie 2019

"Bezpieczne ferie 2019"-

o spotkaniu z przedstawicielem PSP w Brzegu -  kpt. Sławomirem Jakubikiem
w PZSP w Olszance
 

            Ferie  to czas wyczekiwany przez wszystkich uczniów, między innymi dlatego, iż dni bez szkolnych obowiązków dają możliwość zajmowania się tym, co sprawia najwięcej przyjemności
i radości. Jednak często pojawia się problem, jak spędzić je mile,  atrakcyjnie, a przede wszystkim  bezpiecznie. O tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zimowych szaleństw, dowiedzieli się uczniowie PZSP w Olszance podczas spotkania z kpt. Sławomirem Jakubikiem z-ca dcy JRG Brzeg -  w ramach  prewencji społecznej PSP ph. „Bezpieczne Ferie 2019”. Program ten skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli województwa opolskiego i nie tylko.    Głównym celem spotkań było przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania oraz sposobach unikania zagrożeń w okresie ferii zimowych. W trakcie rozmowy dla każdej grupy wiekowej, począwszy od najmłodszych uczniów, a skończywszy na ósmoklasistach, rozmawiano  na temat bezpiecznych zachowań w trakcie zimowych dni, ostrożności w czasie zabaw na śniegu oraz unikania różnych zagrożeń. Pan kapitan S. Jakubik, jako człowiek doświadczony, biorący udział w wielu akcjach, a także  przykrych zdarzeniach i interwencjach,  przypomniał uczniom podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać, by zbliżające się ferie zimowe były udane i bezpieczne. W trakcie spotkania  z dziećmi rozmawiano o tym, jak zorganizować kulig oraz bitwę na śnieżki, by zabawy te kończyły się szczęśliwie. Podkreślano,
iż  rzucając się śnieżkami, nie wolno  łączyć miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Starajmy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody - zaskoczony kierowca może stracić równowagę
i spowodować wypadek. Nie doczepiajmy sanek do samochodu czy quadów. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, a nawet życia. W czasie zabaw na śniegu, jazdy na sankach z górki czy na nartach pamiętajmy o ochronnym kasku. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzeć trasę zjazdu, usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew. Należy dostosować się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodzić w poprzek toru. Ważny dla naszego  bezpieczeństwa jest także stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżamy. Złamane szczebelki, wystające śrubki, haczyki   to poważne ryzyko wyrządzenia sobie  i innym osobom krzywdy. 

            Podczas prelekcji   szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z przebywaniem najmłodszych w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych: stawów, jezior itp. Przypomniano uczniom, iż na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach, najlepiej profesjonalnych lodowiskach. Natomiast  stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pozornie pokryte są grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać pod naszym ciężarem. Nie przebywajmy na lodzie zbyt blisko siebie, w razie niebezpiecznej sytuacji, zawsze ktoś będzie mógł wezwać pomóc. Po usłyszeniu trzeszczenia lodu, natychmiast  należy zawrócić na brzeg. Gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód w pierwszej kolejności: sprawdzamy swoje bezpieczeństwo i natychmiast wzywamy pomoc. Prowadzący spotkanie przypomniał uczniom o ważnych  telefonach alarmowych (999- Pogotowie Ratunkowe, 998 - Straż Pożarna, 997 - Policja,  112- Ogólnopolski numer alarmowy)   i właściwej reakcji w sytuacjach zagrożenia.

            Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegajmy nagle przez ulicę. Nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych. Nie zapominajmy też o elementach  odblaskowych. Mogą uratować nam życie. Podczas spacerów,  widząc zwisające z dachów sople, nie strącajmy ich patykami lub kamieniami dla zabawy. Najlepiej poinformujemy o nich osobę dorosłą. Bardzo często podczas rozmowy pan Jakubik  podkreślał, że o każdym wyjściu, opuszczeniu domu, planowanej zabawie  należy poinformować rodziców. I nie jest ważne, czy ma się lat siedem, dziesięć, dwanaście czy szesnaście. Rodzice powinni wiedzieć: gdzie jesteśmy, z kim jesteśmy, co robimy i  kiedy wrócimy.

            Na zakończenie każdego ze spotkań  kpt. S. Jakubik życzył wszystkim  uczniom udanego zimowego wypoczynku, wspaniałej pogody oraz atrakcyjnego i przede wszystkim bezpiecznego spędzenia wolnego czasu. Gorąco zachęcał także do odwiedzenia Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu oraz do  udziału w warsztach prowadzonych przez brzeskich strażaków na temat udzielania pierwszej pomocy.

Tekst,  foto Joanna Sowierszenko

 

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1602513
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
713
1205
7633
1587073
1602513